WING TSUN (WT) Nedir ?

      WT kişinin kendine güvenini sağlayan yüzyılın en popüler ve en modern savunma sanatıdır. WT yakın savunmanın planlanmış en etkili halidir. Kişi rakiple mücadele anında doğru ve akıllıca hareket etmeyi WT sayesinde öğrenir.WT'de savunma rakibin hareket ve tahminlerini boşa çıkarıp onun anlık şaşkınlığından yararlanarak rakibi etkisiz hale getirmek demektir.

      WT yapabilmek için bedenin atletik bir yapıda olmasına gerek yoktur. Bu sistemi yaş önemli olmaksızın bütün bay ve bayanlar rahatlıkla yapabilir.WT sayesinde ilgili kişi kendini savunmayı öğrenirken , diğer yandan vücudun ihtiyacı olan bütün sportif aktiviteleri yerine getirmiş olur.WT en az fitness kadar kalori yakımı sağlar ve vücudu her zaman zinde tutar.Rakiple mücadeleyi kavga etme dışında halletmenin mümkün olmadığı zamanlarda yapılacak tek şey rakibi soğuk kanlılıkla etkisiz hale getirmektir. Rakibi etkisiz hale getirmek WT teknikleri sayesinde çok basittir.

     WT savunma sanatının tecrübeli öğrencileri, saldırgan rakiplerinin anında kabusu haline geliverirler. WT öğrencileri kavga esnasında çekingenlik ve korku ile kendini müdafaa etmek yerine, rakibe  adeta yapışırcasına  ard arda  gerçekleştirdikleri  karşı hamle ve ataklarla rakibi etkisiz duruma getirip,tehlikeden kurtulmayı bilirler.WT  , kavgada rakibin hamlelerini bloke ettikten sonra hamleyi tersine çevirip rakibe  kat  kat iade  etmenin sanatıdır. Unutulmamalıdır ki en iyi savunma saldırıdır. En iyi saldrı ise WT  ‘daki gibi hızlı, aktif, esnek ve kasılmadan yapılandır.

     WT   öğrencisi hem gerektiğinde bilinçli saldırılar yapabilen, hem de kendisine yöneltilen saldırılara karşı adeta zincirleme hamlelerle karşılık vererek kendini savunabilen kişidir. WT  tecrübeli dövüşçüler için  sürprizler ve teknik zenginliklerle dolu programlı ve düzenli bir sistemdir.WT yaklaşık 300 yıl kadar önce Çin’de  bir shaolin manastırında savunma sanatlarında zamanın büyük ustalarından biri olan Ng Mui adlı bir rahibe tarafından o zamanki dövüş sanatlarının zayıf yönlerini geliştiririlerek ortaya çıkarılmış bir sistemdir.

     Ng Mui bir kadın olduğu için güçlü rakiplerine karşı direnç göstermeden, rakibinin gücünden istifade etmeyi kendisine prensip edinmiş ve “zayıfın güçlüye karşı şansı” olarak tanımlanan yeni bir savunma sanatının temellerini atmıştır. Böylece kendisinden daha güçlü rakiplere karşı reflekslerle hareket eden ve rakibi ile bütünleşerek rakibinin gücü ile onu etkisiz hale getirmeyi sağlayan pratik bir savunma sanatı geliştirilmiş oldu.

     Çin’in Mançurya tarafından işgale uğradığı yıllarda (1662-1722) Mançurya sınırına yakın ve işgal altındaki Honan şehrindeki Mt.Sung isimli Siu Lam (Shaolin) manastırında savunma sanatları çok güç kazanmış, bu durum Mançu hükümetini endişeye sevk etmiş ve bu manastıra bir ordu gönderilmiştir. Bu dönemde Çin Mançurya tarafından işgal altındaydı ve Çin’i Mançu hükümeti yönetiyordu. Ancak Mançu hükümeti Shaolin manastırına girmeyi başaramamıştı. Bunun üzerine Mançu komutanları bir plan hazırlayarak Chan Man Wai adında, Mançurya hükümetine iyi görünmek isteyen bir adamlarını savaş için görevlendirdiler. Manastırdaki bir kısım elemanlarını da entrika yapmaları için görevlendirdiler, Manastır ikinci kez kuşatılınca içerden yönetilen entrikalar ve Mançu askerlerinin manastırı ateşe vermeleriyle Mançu Hükümeti savaşı kazanmıştır. Budist rahibesi Ng Mui, rahip Chi Shin , rahip Pak Mei , usta Fung To Tak ve usta Mui Hin olmak üzere toplam beş büyük dövüş ustası saldırıdan kaçmayı başarmıştır. Ng Mui kaçarak dağ eteklerinde bulunan küçük bir kasabada izini kaybettirmiştir.

     Ng Mui kasabada Yim Wing Tsun (Yim Wing Chun) isimli genç ve güzel bir kızla tanışır ve arkadaş olur. Yim Wing Tsun ve babası Yim Yee  birlikte o dönem küçük bir dükkan çalıştırıyorlardı. Ng Mui sürekli Yim Wing Tsun ve babasının çalıştırdığı bu dükkandan alış veriş yapardı. Bu durum zamanla aralarandı bir arkadaşlığın doğmasına sebep oldu. Bir süre sonra Ng Mui kasabanın kabadayısı olarak bilinen bir zorbanın Yim Wing Tsun ‘u rahatsız ettiğini ve evlenmeye zorladığını öğrenir. İşin daha da kötü tarafı baba Yim Yee zaten hükümetle başı dertte olan, saklanan ve adam öldürdüğü iddiasıyla aranan bir kaçaktır. Yim Wing Tsun’u rahatsız eden zorba bu durumu da koz olarak kullandığı için Yim Wing Tsun ve babası çok zor durumda kalır. Ng Mui arkadaşı Yim Wing Tsun ‘a yardım etmeye karar verir. Kendisini koruyabilmesi için yeni geliştirilen ve  “zayıfın güçlüye karşı şansı” olarak tanımlanan bu sistemi Yim Wing Tsun ‘a öğretmeye kara verir.

     Yim Wing Tsun yeni sanatın kurucusu büyük usta rahibe Ng Mui ‘yi takip etti ve rahibe Ng Mui ile dağa çıktı. Savunma tekniğini öğrenip ustalaşana kadar burada kaldı. Rivayete göre dağda 3 yıl kadar kalmış ve rahibe Ng Mui’nin o zamanki yeni tekniğini tam olarak öğrenmiştir. Yim Wing Tsun teknik olarak hazır hale gelince kasabaya döner ve kendisini rahatsız eden zorbaya meydan okuyarak karşı gelir, dahası onu dövüşe davet eder. Mücadele sonunda Yim Wing Tsun galip gelerek rahatsız edilmekten kurtulur. Bundan sonra Ng Mui, izinin bulunduğu gerekçesiyle kasabayı terk eder. Ayrılmadan önce Yim Wing Tsun ‘a tam manasıyla Kung-fu geleneklerini öğreterek onu onurlandırır. Yim Wing Tsun ‘dan evliliğinden sonrada savunma sanatını geliştirmesini ve Mançu askerlerine karşı direnenlere yardımcı olmasını istedi. Zamanla Yim Wing Tsun kendisinden çok güçlü erkeklere karşı bile çok narin ve estetik hareketlerle üstünlük sağlamasıyla ün saldı.

     Evlendikten sonra Yim Wing Tsun bu yeni sanatı kocası Leung Bok Chau’ya öğretti. Sistem ondan Leung Lan Kwai ondan da Wong Wah Bo ‘ya geçti. Wong Wah Çin’de Red Junk diye bilinen bir kulübe üye idi ve burada Leung Yee Tei ile birlikte çalışıyordu. Siu Lam manastırının işgali sırasında kaçmayı başarabilen beş kişiden biri olan ve Red junk’ta kendisini aşçı olarak tanıtıp saklanan Chi Shin büyük bir sopa dövüşü ustasıydı ve kendisinin altı tam ve bir yarım uzun sopa tekniğini Leung Yee Tei’ye öğretti. Wong ile Leung Yee Tei’nin arası çok iyiydi. İkisi de tekniklerini birleştirerek geliştirdiler. Böylece WTsistemine bu altı buçuk uzun sopa tekniği dahil edilmiş ve savunma sanatlarında çok meşhur olan bu altı buçuk sopa tekniği günümüze kadar elden ele öğretilmiş oldu . Leung Jan , WT ‘nin gizemli ve ince sırlarını kavrayarak idrak etti ve bu sistemde en üst seviyede ustalık kazandı . Bir çok Kung-fu ustası gelerek ona meydan okudular ancak hepsi yenildiler . Leung Jan çok ün kazanmıştı ve savunma sanatlarına yeni bir boyut ,yeni bir sistemin doğmasına vesile oldu. Bu sisteme, Yim Wing Tsun ‘un anısına WING TSUN adı verildi.

     Leung Jan daha sonra WT’yi Chan Wah Shan’a ögretti . Chan Wah’da  Yıp Man ,Ng sui Lo, Ng Chung So,Chan Yu Min ve Lui Yu Jai’yi yetiştirdi .
1960 ‘ lı yıllara doğru Çin’de bir dedektif olan ve Wing Tsun sisteminin en büyük ustası olarak kabul edilen efsanevi usta Yıp Man Kızıl Çin’den kaçarak Hong Hong’a yerleşti. Dövüş sanatlarında efsaneleşen ve mükemmel tekniği ile dövüş dünyasını büyüleyen Yıp Man Hong Hong’ta WT öğretmeye başladı.Yıp Man’ın ölümünden sonra WT bütün dünyaya yayıldı.Öğrencilerinden her biri bir ekol haline geldi.

Büyük Usta YIP-MAN

     Wing Tsun ‘ın büyük ustası Yip Man’dır. Yip Man günlük hayatın boş işleriyle, şan ve şöhretle alakası olmayan istisnai bir tabiata ve özsaygıya sahipti. Onunla tanışanlar sahte tavırlar ve böbürlenme değil ,içtenlik,arkadaşlık ve misafirperverlikle karşılaşırlardı. Gerçek bir centilmen ve eğitmendi. Huzur ve inceliğin timsaliydi. Fatshan aksanlı arkadaşça sohbetleri neşeli ve kaygısız karakterini yansıtırdı.

Soylu Bir Kung Fu Fanatiği

     Saygı duyulan,büyük bir çiftliğe ve ana cadde üzerindeki evlerin tümüne sahip bir ailenin çocuğu olarak ,Yip Man refah içinde elini sıcak sudan soğuk suya sokmayarak genç bir soylu gibi yasayabilirdi. Buna rağmen herkesi şaşırtarak dövüş sanatlarına olan özel ilgisiyle ön plana çıktı.13 yaşındayken Kwantung ilinin Fatshan şehrinde yasayan büyük usta Leung Jan’in öğrencisi olan ve ”Para bozan Wah” lakaplı Chan Wah Shun’dan Kung-fu dersleri almaya başladı. Yip Man’in babası Okulu için yer arayan Wah’a aile evlerinden birinde çalışıp ders vermesi için imkan tanımıştı.Wah’in öğrencilerinden istediği 3 tael gümüş olan çok yüksek aidat sonucu öğrenci sayısı azalmıştı.Çalışılan yerin sahibinin oğlu olarak Yip Man ,Wah’la kolayca iletişim kurup onu seyretmeye başlamış ve Kung-fu tekniklerinden etkilenmişti. Sonunda ondan ders almaya karar verip 3 tael gümüşle Wah’in karşısına çıkarak öğrencisi olmak istediğini söyledi. Bu miktar paranın bir çocukta bulunmasından şüphelenen Wah durumu Yip Man’in babasına bildirdi ve bu paranın kırılan kumbarasından çıkan kendi harçlıkları olduğunu öğrenince ,samimiyeti ve fedakarlığı karşısında duygulanarak onu öğrencisi olarak kabul etmesine rağmen onu dövüş sanatları için fazla soylu bulduğundan eğitimi sırasında fazla üzerine düşmedi. Yip Man zekası, çalışkanlığı ve kendinden kıdemli öğrencilerin (Si-Hing) sayesinde hızla ilerledi. Bu durum Wah’in önyargılarını yıkmıştı. Sonunda daha ciddi bir biçimde bu genç öğrencisine Kung-Fu öğretmeye başladı. Wah’ın 36 yıllık öğretmenliği süresince kendi oğlu Chan Yu Min dahil toplam 16 öğrencisi olmuştu. Yip Man bu öğrencilerin en genciydi. Wah hastalanıp öldüğünde Yip Man 16 yaşındaydı ve aynı yıl Fatshan’dan ayrılıp Hong Kong’a St.Stephen kolejinde eğitim amacıyla taşındı.

 Lütuf Yada Lanet

     Yip Man öğrencilik yıllarında unutamadığı ve saklı bir lütuf olarak nitelendirilebilecek bir başarısızlık yaşamıştı. Bu kung-fu kariyerindeki en büyük şansını ayağına getiren bir yenilgiydi.Yaşıtları Avrupalı çocuklara kıyasla minyon yapıda olmasına rağmen onlarla sık sık dövüşüyor ve kung-fu eğitimi sayesinde galip geliyordu. Sonraları hatıralarında o günlerde kendinden çok gurur duyduğunu gülümseyerek söylemiştir…

Meydan Okuma

     Bir gün Lai soyadlı bir sınıf arkadaşı ticarethanelerinde çalışan babasının arkadaşı olan 50 yaşlarındaki kung-fu pratisyeninden bahsedip onunla bir iki numara yapmaya cesareti olup olmadığını sordu.Hiç yenilgi tatmamış,kibirli , soylu ve korkusuz Yip Man bu teklifi kabul etti. Kararlaştırılan günde Jervois caddesindeki bir ipek ticarethanesine gittiler. Bu orta yaşlı adam kendisini bay Leung olarak tanıttıktan sonra ” Demek sen Fatshan’dan Wah hocanın öğrencisisin… Çok gençmişsin Si-fu’n sana neler öğretti? Chum Kiu ögrendin mi?” diyerek sorular yöneltince Yip Man umursamaz tavırlarla alakasız bir iki kelime söyledikten sonra üstündeki ceketi çıkartıp kavgaya hazır olduğunu söyledi.Bu anda bay Leung gülümseyerek Yip Man’a istediği şekilde vücudunun her bölgesine saldırı yapabileceğini onun sadece bu atakları savuşturacağını, karşı saldırıda bulunmayacağını ve ona kesinlikle zarar vermeyeceğini söyledi.

     Bu sözler Yip Man’i kızdırmıştı, buna rağmen sakin ve dikkatli olmaya çalışarak adamın üzerine sert saldırılarda bulundu. Adam bu saldırıları kolaylıkla savuşturuyor onun dengesini bozuyordu. Sonunda Yip Man düştü. Hem de defalarca… Nihayet pes edip oradan hızla ayrıldı. Sonra öğrendi ki bu orta yaşlı adam Bay Leung Bik’ti, Fatshan’li büyük usta Leung Jan’in büyük oğluydu ve babası Yip Man’in hocası Wah’ın da öğretmeniydi. O günden sonra Yip Man Yıllarca Leung Bik’in öğrencisi olarak Wing Tsun  Kuen’in tüm sırlarını öğrendi.24 yaşındayken sanatını tamamlamış olarak Fatshan’a geri döndü.

Wing Tsun  İlk Yayılma Yılları

     1949 yılında Lee Man’in ısrarlarıyla, Yip Man Hong Kong restoran isçileri birliğinde Kung-fu öğretmenliği teklifini kabul etti (Komünist rejim tüm malvarlığını elinden almıştı ve Hong Kong’a taşınmak zorunda kalmıştı). Aradan 2 yıl geçtikten sonra Yip Man kendi okulunu açarak çok sayıda öğrencisine Wing Tsun  öğretmeye devam etti. 1967 yılında Hong Kong Ving Tsun Atletic Association ‘u kurdu ve 1970’de emekliliğe ayrılmayı ve işleri kıdemli öğrencilerine bırakmayı tercih etti. Bruce LEE, Yip Man’ın yetiştirdiği dünyaca ünlü öğrencilerinden biridir.

     Ülkemizde şu anda bu sistemle uğraşan en önemli insan olan Sigung Korkmaz ŞİMŞEK 1989’dan bu yana Wing Tsun  ile uğraşmaktadır. Bir çok kişiden WT eğitimi almış ve birçok ünlü organizasyonla çalışmıştır. 01.01.2007 tarihi itibariyle Türkiye’de bu sistemi bu ülkede öğrenip ilk yerli organizasyonunu kuran kişidir . Korkmaz Şimşek Wing Tsun  ‘in kuruluşuyla WT sistemiyle ilgili olan kişiler gayet mutlu olmuşlardır. Bunda dış ülkelere bağımlılıktan Sigung Korkmaz ŞİMŞEK sayesinde kurtulmaları en büyük etkendir.

Günümüzde Wing Tsun

     Günümüz toplumunda kişi hakları ve güvenliği tam olarak sağlanamamaktadır. Modern toplumlarda sokaklar kişiler için her an tehlikeli hale gelebilen yerlerdir. Günlük hayatta herhangi bir sebepten dolayı içine düştüğümüz beladan kendimizi en az zararla kurtarmanın yolu Wing Tsun öğrenmektir.

     İnsanlar günlük iş veya okul hayatından arda kalan boş zamanlarını sosyal aktiviteler için kullanmalıdırlar. Bu aktiviteler içerisinde birkaç saatlik zaman Wing Tsun  öğrenmek için yeterlidir. Wing Tsun öğrenmek diğer bir aktivitemizi, işimizi veya okulumuzu çok fazla etkileyen bir öğreti değildir. Haftada birkaç saatlik çalışma ile öğrenilebilen ve hem fiziksel hem de ruhsal faydaları oldukça fazladır.

     Endüstri toplumlarında insanların günlük hayatlarındaki tekdüzelik, stres, hareket imkanlarının kısıtlılığı, insanların ruh ve beden sağlığını bozan belli başlı sebeplerden birkaçıdır. Sosyal hayatın ferde tesir eden tüm etkilerine karşı , Wing Tsun  insanları tekdüzelikten ve stres’ten kurtaran, hareket imkanı sağlayan bir ilaç gibidir.

WT  – Kişiye Kazandırdıkları

     WT sayesinde kişisel savunma tam anlamıyla zihne yerleşir. Herhangi bir saldırı sonrası kişi anlık olarak hiç düşünmeden WT  sayesinde kazandığı refleksleriyle anında atak yaparak rakibi etkisiz hale getirir.

     WT kişiye doğru hareket etmeyi öğretir. Kişi saldırı sonrası kişisel savunma anında refleksleriyle cevap verirken en az enerjiyi harcayarak rakibe maksimum derecede zarar vermeyi öğrenir. En kısa yoldan nasıl savunma yapabileceği, bütün mantık WT  öğrencisinin bedenine refleks olarak yerleştirilir.

     WT kişiye daha hızlı algılama ve daha hızlı tepki verme güdüsü kazandrır. Kişi bu sayede savunma ya da saldırı anında sıradan insanlara göre çok hızlı hareket ederek rakibi etkisiz hale getirir.

     WT  , korku ve kişisel güvensizliği engeller. Herkesin bildiği gibi kişisel güven, kişinin hayattaki başarısı ve liderlik konumu için çok önemlidir.

     WT  sportif olan tüm hareketleri içerir. Metabolizmayı, kas ve eklemleri güçlendirip gereksiz yağların yakılmasını sağlar. Böylece kişi atletik bir yapıya sahip olur. WT  ile bir saatte yakılan kalori miktarı Fitness ve Body Building’e oranla kat kat fazladır.