52 Haftalık DAS Eğitim Programı Kitapçığı İçin Tıklayınız.

TEMEL PRENSİPLER;

-Basit olacak

-Wing Tsun dövüş stratejisi ile tüm dövüş sanatlarında mantıklı ve kullanılabilir hareketler DAS kabul edilecek

-Bitmeyen dövüş sanatı değil biten bir çalışma paketi bütünü olacak

-Karmaşık hareketleri bilenler değil bilinen hareketleri en iyi yapanlar takdir edilecek

-Asla müsabaka yada maçı yapılmayacak

DAS NEDİR?

     Defence (savunma), Atack (atak yapma) ve Strategy (strateji) bölümlerinden oluşan bir dövüş sanatları eğitim paketidir.
DAS yukarıda belirtilen İngilizce kelimelerin baş harflerinin birleşiminden oluşur. Neden Türkçe bir isim verilmediği hususunda ise; sistemin tüm dünyaya yayılma stratejisinin gereği ve dünyaca kullanılan en yaygın dilin İngilizce olması sebebiyle ismi İngilizce verilmiştir.

Basitlik;

     Uzun yıllar tüm dövüş sistemlerini inceleme fırsatı buldum. Hatta sistemlerin işleyişi, eğitmenlerin psikolojisi, öğrencilerin kişisel olarak amaç ve arzularını gözlemledim. Dövüş sanatlarında başarılı olabilmek beyin ile beden arasındaki koordinasyonel bağlantı kalitesi ile ölçülebilir.

     Bulunduğumuz dönemde insanlar pasif yaşam koşulları, lezzetli yiyecekler ve konforlarından vazgeçmeden yaşamlarını sürdürmekte. Birçok kişi dövüş sanatlarından var olan efsanevi katalar, pumseler, formlar ve esneme hareketlerini yapmakta ve ezberlemekte zorlanmaktalar. Kitlelerin büyük çoğunluğu bir dövüş sistemi yapmayı istemekte lakin antrenmanda darbe alma korkusu, devamlılık sonrası faaliyetlerindeki yetenek ve koordinasyon eksikliğinden dolayı başarı elde edemeden büyük çoğu kolayca vazgeçmektedir. Normal hayat içerisinde bedenen hayalindeki gerçeğe kavuşamamış veya istediği yere gelememiş kişiler özgüven için daha az sanatsal dövüş sistemlerini seçmekteler.

     Boks, Kick Boks, Muay Thai bunlar örnek gösterilebilir. Bu dövüş sanatlarında başarı yakalamakta emek ve devamlılık ister. Sıkılganlık ve tekdüze antrenman yöntemleri muhataplarını güce ve şöhrete gelmeden vazgeçmeye iter. 29. Senemde dövüş sporlarındaki eğitmenlik hayatımda gördüğüm bir gerçek var ki oda basit hareketlerin uygulanabilir olması gerçeğidir. DAS bu nedenle basitlik üzerine kurulmuştur.

Uygulanabilirlik;

     Dışarıda bir çok efsane dolaşır. X sisteminin hocası barda dayak yemiş veya siyah kuşak arkadaş bıçaklı adam dövmüş vs. vs…bunlar bitmez. Asıl soru şu bir dövüş sistemi seçerken kişilerin sistemden beklentisi nedir? Değişik sistemlerden değişik cevaplar alırsınız. Bazısı fitnessten sıkılmıştır ve dövüş sparlarına başlamıştır. Bazısı çok yalnızdır sosyal faaliyet olarak dövüş sporlarını tercih eder. Bazıları işin sanatsal yönündedir, sıkça felfese yapar ve kişisel gelişim konusunda egosunu tatmin eder. Birde burada amacı sadece saldırı anında uygulayabilmek olan, özgüven ve galibiyet için bu işi yapanlar vardır. Tabir ile ençok saygı duyduğum insanlar onlardır. Onlara kısaca uygulayıcılar diyebiliriz. Uygulayıcıları kayıt anındaki ilk sorularından çıkarırsınız.

Soru şudur;

     “Kaç ay sonra bu sistemle bire bir mücadelede başarılı olabilirim?”

     Bunların farklı versiyonları da vardır. “Bu sistem mücadele anında kolay kullanılabiliyor mu?” veya “Lütfen başlayınca iyi olabilmek için beni zorlayın neticede dans kursuna gelmedik” bu cümleler tecrübe edindiğim şu camiada en çok hoşuma gidenlerdir. Tabi birde her şeyi çok bilenler vardır ki sormayın…

     Uygulayıcılar ne ister? Şartlar ne olursa olsun öğrenilen hareketin mücadele anında işe yaramasını ister. Bu bir askerin savaş anında silahının durumuna ve faaliyetine benzer. Uygulayamadığınız dövüş sistemi savaş anında ateş etmeyen silah gibidir. Asker savaş anında silahının tututluluk yapmasını istemez. Dövüşen bir uygulayıcı ise öğrendiği dövüş sistemini uygulayabilmek ister.

     DAS içerisinde basitlikten sonra sistemin herkes tarafından her koşulda uygulanabilir olması en çok dikkat edilen niteliklerindendir.

Adaptif;

     “Sen karetecisin çok kasıntısın” veya “Kardeş taekwondo dövüş anında işe yaramıyormuş” benzerlerini üretecek olursak “Ne Çin’i bırak bu Wing Tsun falan öyle zor adam döversin”, “Ya bu aikido ne bileyim minder üzerinde taklacı kuş olmak gibi” …

     Bu yukarıda ilettiğim cümleler neredeyse hergün cahil insanlar tarafından boşa sarfedilen boş cümlelerdir. Çünkü; dövüş sanatları emek, çaba, devamlılık ve koordinasyon isteyen gerçek sanat yapma yollarıdır. DAS sanat yapmaya vakti olmayan sonuç odaklı gidenlerin eğitim yöntemidir. Adaptif bir sistemdir. Dövüş sanatları içerisinde insan beynine stratejik olarak kullanması en ekonomik ve mantıklı hareketlerin çalışma paketi içerisinde olması bu eğitim paketlerini tüm dövüş sanatlarına aynı mesafede yakın olmaya iter. Kalıplar, kurallar yoktur. Kişiler değişiktir ve verilen bilgiler kişiler üzerinde kilosuna, boyuna göre kullanım değişiklikleri gösterir. DAS alternatifleri her zaman düşünülerek geliştirilmiş ve öğreti sistemi haline getirilmiştir.

     DAS uzun yıllar Wing Tsun eğitmenliği yapan Sigung Korkmaz Şimşek’in (IKWTS Kurucusu) kardeşi ve okullarının yöneticisi olan tarafımca kurulmuş ve Büyük Usta Korkmaz Şimşek’in onayıyla geliştirilmiş bir yakın savunma eğitim paketidir.

DAS’IN AMACI NEDİR?

     Uzun yıllar Wing Tsun eğitmenliği yaptım. İnsanların düzenli olarak bir eğitime gitme süreleri ve bunda devamlılık sağlama motivasyonu çok düşük. Başlarken çok motive olmuş yıl sonunda ben bu iş için diye varım diyenleri bir daha görmemek üzere kaybetme ihtimaliniz çok yüksek. Tabi bu durumda dışsal nedenler de var. İş ve okul süreleri, maddi yeterlilik ders almak isteyenlerin verimlilik ve devamlılığını etkilemekte.DAS kişiye belirli bir sürede amaca dönük eğitim vermeyi taahhüt eder, başlangıç ve bitiş tarihi programa uyulduğunda bellidir. Kişi amacına göre var olan paketleri tercih etmek, ihtiyaca göre sınıflandırmayı kolaylaştırır.DAS’da karmaşa yoktur. Eğitimler basit ve uygulanabilirdir. Sistem muhatapları öğrendiği bilgileri saldırıya uğradığında aktif uygulayabilecek kadar çok tekrar edip reflekslerine programı yerleştirirler.Teknik karmaşa ve yetenek gözetmeksizin ortaya koyulan bu yakın savunma eğitim paketi, müsabaka ya da dövüş sporları camiasına mesafeli olacağı için sistem muhatapları eleştiri yapamayacağı gibi, eleştiri de kabul etmemektedir.Bireylerin sosyal hayat içerisindeki başarıları, özgüvenlerine ve kişisel cesaretlerine bağlıdır. Bu sistem bireysel güvenlikte kişiyi üstün kılacağı için bireyde özgüven artışı sosyal hayatta kendisine başarı sağlar.DAS’ın amacı kısaca, zamanı kısıtlı olan kişilere başlangıç ve eğitim bitiş süresi verilerek, tüm dövüş sistemlerine aynı mesafede olan, mantık ve basitlik üzerine kurulmuş bir yakın savunma paketinin aktif ve ya online eğitim yolu ile her kesime ulaştırılabilmesi, yaygınlaştırılması ve gelişimidir.

EĞİTİM PLANI VE STRATEJİSİ

     Sistem 4 Aşamadan Oluşur;

1-TEMEL DAS PROGRAMI;

     Kişiler ve kurumlar için özel paketler yapılabileceği gibi minumum 3 ay maksimum 1 yıl sürecek eğitim paketi.Paket içerisinde tekmeler, yumruklar, göğüs göğüse mücadeleler, tutuşlar ve kırışlar, yer dövüşü, sopa, bıçak vb. silahlı mücadele eğitimi yer almaktadır.Temel programı bitirenler, basit düzeyde sosyal hayat içerisindeki saldırılara hazır halde programı tamamlar. Profesyonel olma yolunda ilerlemek isteyen bireyler diğer programlara iştirak edebilir.

2-GELİŞMİŞ DAS PROGRAMI;

    Bu program temel DAS programında yer alan eğitim tekniklerinin ayrıntılarına iner. Bu ayrıntılar kişiyi geliştirir. Daha akıcı ve hızlı olabilmesini sağlar. Dövüş sporları hakkında bilgi ve mantık elde eder.

3-DAS EĞİTİMCİ PROGRAMI;

    Sistem ve paketler üzerine profesyonelleşmiş, amaçlara göre eğitim programları yapabilen uygulayıcıların yetiştirildiği programdır.

4-DAS KOORDİNATÖR PROGRAMI;

     Programa katılmak isteyen katılımcının aktif olarak sahalara inmiş, yazılı ve görsel olarak kendini kanıtlamış olması gerekmektedir.100 ve üzeri öğrencisi olan kişilere verilecek olan grup yönetimi, yöneticiler arasındaki ilişki koordinasyonu ve dövüş sistemleri hakkında bilgilerin verildiği, gerçeğe yakın mücadelelerin yaşandığı tüm programlarda varsayılan ihtimallerin tamamı üzerine mantık ve strateji geliştirme düzeyidir.Koordinatör olan kişi eğitim verme konusunda DAS çatısı altında özgür ve kısıtlama olmaksızın faaliyetlerini sürdürebilir.

SÜRELER;

Temel DAS programı; 1 yıl.

Gelişmiş DAS programı; Temel DAS programını bitirenler için 1 yıl.

DAS eğitimci programı; Gelişmiş DAS programını bitirenler için 1 yıl.

DAS Koordinatör programı; DAS eğitim sistemlerinde minimum 3 yılını tamamlamış ve yeterliliğe sahip olan kişilerden seçilerek eğitim verilir.

İLERLEME KAYDEDİLDİĞİNDE UYGULAMA EĞİTİMİ

     Uygulama konusu ve uygulamada korku en çok yaşadığımız mesleki tecrübelerdendir. Yakın savunma öğrenmek isteyenlerin büyük çoğunluğu sosyal hayat içerisinde saldırılara karşı kendilerini korumak için eğitim almak ister. Ama bunlardan bazıları darbe almak da vermek de istemezler.Biz dersimizde kişilerin talepleri kadar sert yahut ılımlı eğitim vermekteyiz. Elbette uygulama programlarının sert ve gerçekçi yapılması talebimiz olacaktır. Lakin alternatif eğitim talepleri DAS muhataplarına bırakılmaktadır.Netice olarak sadece aktif değil online olarak da eğitimi verilen bu yakın savunma eğitim paketi bireylerin istekleri kadar vardır. Lakin bu özgürlük eğitimci programına kadardır. Eğitimci programına gelen herkes bizim talep ettiğimiz uygulama programlarını yine bizim talep ettiğimiz sertlikte yapmak mecburiyetindedir. Asıl yaygın olacak program ise maksimum 1 yıl süren DAS temel eğitim programında herhangi bir limit ya da kısıtlama yoktur.Uygulama yapmak ve bu konuda gerçeğe yakın olmak saldırıya uğradığınızda sizi başarıya götürecek en büyük anahtardır.Amacımız mücadele anında kendinizi ve sevdiklerinizi koruyabilmenizdir.

DAS DİĞER BRANŞLARLA YAPILABİLİR Mİ ?

     DAS bir yakın savunma eğitim paketidir. Bu paket her sistemden esintiler içermektedir. Birey hangi dövüş sistemini yapıyor olursa olsun bu sistemdeki eğitim onun diğer spor branşını etkilemez. Biz kişilere savunma amaçlı atak yapma stratejisi vermekteyiz.DAS eğitimi sırasında yapacağınız çalışmalarda, diğer branşları yapmış ya da yapıyor olmak sizi bir adım öne çıkarır. DAS bir yakın savunma sporu gibi herkes tarafından tek başına yapılabileceği gibi, diğer sistemlerle uyumlu bir şekilde de yapılabilir.

SANATSAL DÖVÜŞ SPORLARI VE KİŞİSEL HAREKETLERDEKİ KOORDİNASYON ARASINDAKİ BAĞ

     Her insan aynı yetenekte değildir. Her insanın öğrenme süresi de farklıdır. Dövüş sporları camiasındaki bunca yıllık tecrübelerimde gördüğüm en önemli özellik koordinasyon başarısı. Tüm uzak doğu sporları ve karma dövüş sanatlarında koordinasyon maksimum düzeyde olmak zorundadır. DAS, eğitim sistemi olarak basitlik üzerine kuruludur. Dövüş sanatlarının genel olarak başlangıç seviyeleri basit gibi olsa da, ilerleme sağladıkça basitlik yerini akıcılık gerektiren kombinasyonlara bırakacaktır.Bu yazıyı okuyanlardan şu an duyar gibi oldum. Gayet basit görünen boks’u içlerinden geçirip basit olduğunu düşündüler. Boks hareket ve darbe çeşitliliği yönünden az tekniğe sahip olsa da, koordinasyon gerektiren belki de en önemli dövüş sporlarındandır. Onlarca pozisyona onlarca eskiv ve atak provalarında maksimum kabiliyete ulaşmak, koordinasyon başarısında zirveye ulaşmayı gerektirir.Aslında koordinasyon, spor olan tüm branşlarda çok önemlidir. Lakin bu yetenek ya da kişisel hareket refleksi, DAS açısından çok da önemli değildir.Koordinasyon sanatsal olan her şeyi geliştirir. DAS sanatsallıktan izole basitlik üzerine temelleri atılmış bir sistemdir. Amacımız herkese uygun olmasını sağlamaktır. Dolayısıyla kişilerden ekstra bir yetenek beklentimiz yoktur.

PROFESYONELLER AÇISINDAN DAS

     Profesyonel olmak tek bir dövüş sporuna bir ömür bırakmak demektir. Uzmanlaşmış kişiler kendi branşlarında harikalar yaratırken, diğer sistemler üzerine ön koşulları olan göstermelik ılımlılıklarıyla aslında diğer dövüş sporlarına bakma gereksinimi bile göstermemiş olma ihtimali yüksek kişilerdir.Tabi ki istisnaları tenzih ediyorum. Dövüş camiası içerisinde olan kişiler olarak, kişilerin ve sistemlerin bolca kıyaslandığına şahit oluruz. Kıyaslamalar sistem muhataplarını çalışıp başarılı olmaya götürmek yerine, kalıplaşmış bir hayata bakış açısı ve kırılmayan bir dövüş mantığı verir ki kendi kalıplarının dışına çıkamayan bireyler tekdüze bildikleri ile yetinirler.Biliyorsunuz ömrüm Wing Tsun yapmakla geçti. Ustam Sigung Korkmaz Şimşek Türkiye’de IKWTS’yi kurarak yerli, buna rağmen dünyadaki en tecrübeli bir kaç eğitmenden biri olarak, bu işi Türkiye’de yapmak amaçlı onlarca eğitmen çıkardı. Birçok organizasyonun hâlâ Türkiye sorumluluğunu yerine getirenler Sigung Korkmaz Şimşek tarafından yetiştirilmişlerdir. Ben de o yetiştirilenlerden biriyim. Halen IKWTS çatısı altında Wing Tsun eğitimcisi olup, bir yandan da dövüş sanatları kariyerimi sürdürmekteyim. Wing Tsun çok popüler olan yaygın bir dövüş sanatı oldu. Eleştirenler de var, takdir edenler de. Her branşta olduğu gibi branşın adını yere batıran eğitimci görünümlü vasıfsızlar da var, profesyonel olarak bu işi şaha kaldırmaya çalışanlar da. Ben de IKWTS’de eğitim veren, Wing Tsun’da grup dersi veren Türkiye’deki en eski eğitmenim. Ben, eğitim aldığım süre boyunca ve hâlâ öğrendiğim, bildiğim tüm teknikleri bunu nasıl uygularım diye düşünüp kendime cevaplar veririm. Olasılıkları hep değerlendiririm. Diğer branşlar üzerinde eleştiri yapmak yerine onları ön plana çıkaran özelliklerini yapmaya çalışır, karşı ataklarını eğitimini aldığım dövüş sistemi olan Wing Tsun ile geliştirmeye çalışır, uygulayıcı olarak kullanırım. Diğer branşlar aslında benim gelişmem açısından seçtiğim yolları önüme çıkaran, zorluklarda yolumu açan bir anahtar gibidir.Her branş, branşı bulan kişinin bedensel özelliklerini, koordinasyonel faaliyet başarısını, esnekliğini ve psikolojik olarak saldırganlık derecesini felsefik olarak teknikler yorumlandığında içerisinde barındırır. Her sistem kendi çizgisinde gider ve objektif yaklaşıldığında sizin için kusursuz olan bir dövüş sistemi, başkası için onlarca kusur barındırabilir. İşte bu noktada DAS bir profesyonele tüm dövüş sanatlarına objektif olarak bakma yetisi kazandıracak. Bu objektiflik başarısızlıkla öğrenilebilen hataların, başarısızlığa uğramadan öğrenilebilmesini sağlayacaktır. Kişi dövüş sanatında maksimum başarı sağlarken, başkalarının gözüyle yapılabilecek tüm eleştiri ve ataklara hazır hale gelecektir. Unutmayın yaptığınız branşta size lazım olmadığını düşündüğünüz her zor hareket ya da eleştirel yaklaştığınız her çalışma, basit versiyonlarıyla mücadele anında önünüze çıkabilir.DAS profesyoneller için uygulayıcılık, strateji ve dövüşsel yeteneklerini geliştirebilecekleri süprizlerle dolu bir yakın savunma eğitim paketidir.

DAS BİR DÖVÜŞ SİSTEMİ MİDİR?

     DAS bir self defence (yakın savunma) eğitim paketidir. Lakin amaca göre paketlenmiş oldukça geniş bir içerik ve kapsama sahiptir. Bu zenginlik IKWTS WING TSUN öğretisi ile bağdaştırılabilir. Bunun bir dövüş sistemi olduğunu savunmak doğru olmayabilir. Ancak öğretiler katı kurallı sistemler haline zaman içerisinde bürünürse bir dövüş sistemi olarak anılabilir. En azından benim bunu şu anda anmam çok uygun değil ve bunun yakın zamanda olmasını beklemek hayal kırıklığı olur. Tahminimce belki de uzun süre sonra, bizim son nefesimizden yıllar sonra bu eğitim paketi sistemleşerek gelişecek ve bizim ismimizle anılacaktır. Çünkü sistemleri sistem yapan şey, tekdüzeliği değil öğretilerin kişiler bazında optimize edilerek uygulandığında bile birbirine benzemesi sistemi global olarak var etmektedir. Bu olgunlaşma süreci ise bir kaç nesil sürmekte diye düşünmekteyim. Yani biz bir yakın savunma eğitim paketi hazırlayarak geleceğe bir tohum atmış olduk. Bir gün büyüyüp dallanıp sistemleştiğinde ise muhtemelen bunu görme şansımız da olmayacak. Sistem kurmak yeni bir dövüş sanatı geliştirmek diye bir şey yoktur. Örneğin Wing Tsun, Shaolin Kung-Fu’nun sadeleşmesi ve dönemin savaş ve dövüş stratejisine optimize edilmesiyle gelişti ama adına Ng Mui ve Wing Tsun vefat edene kadar sistem denilmedi. Zayıfın güçlüye karşı çalışması olarak adlandırıldı. Yani sistemler bir fikirden ortaya çıkar. Küçük amaçlar barındırır ve muhakkak dönemin koşullarında işe yarasın diye sadeleştirmelerle ortaya çıkar. DAS şu an bir sistem değil, IKWTS WING TSUN mantığını barındıran basit, gelişmiş, uzmanlık ve koordinatörlük seviyelerini içeren bir yakın savunma eğitim paketidir. Bu paket bir gün gelişip sistemleşirse Sigung Korkmaz Şimşek ile birlikte sistemde ismimin geçmesi beni onure edecektir.

DAS VE GELECEĞİNDEN BEKLENTİM

     DAS bir yakın savunma eğitim paketi olarak; karşımıza oluşan koşullar, teknolojik gelişmeler ve değişen talepler neticesinde ortaya çıktı. Bundan 20 yıl önce eğitim sistemlerinin internet üzerinden verileceği, online video konferans yapılacağı söylenseydi, ihtimali düşünülse bile uygulanmaz diye tahmin edilirdi. Çağrı cihazlarının yerini alan tek sıra ekranlı cep telefonlarından bir PC gücünde cep telefonlarına geçişimiz, VHS kaset çalarlardan 4k, 8k video teknolojilerine geçişimiz, mini DV kaset kaydı makinalara imkansız gözüyle bakarken cep telefonlarının 4k video kaydedip işleyebilmesi çok şeyin değişmesini de beraberinde getirdi. Teknoloji ile çalışan ve teknoloji ile gelişen bir toplum adım adım geliyor. Toplumun tüm alışkanlıkları değişiyor. Tek düze kurslar, disipline edilen ortamlar her geçen gün popüleritesini yitirecek. Bireyler yaşamsal ve koşulsal özgürlükle birlikte teknoloji ile kopmayan bir bağ içerisinde yaşıyor. Bu nedenle basite indirgenip kolay öğrenilebilecek online eğitim ile ilerleyecek bir yakın savunma eğitim paketi, gelecekte çok büyük gelişim gösterecek ve herkesin dönem dönem yapacağı bir eğitim paketi olacak. Koşulsuz ve kolay. DAS’dan beklentim muhataplarının kolay ulaşabildiği, çalışanların kendilerini savunabildiği, insanların anarken en mantıklı gördüğü paket olması beni bunca emek sonrasında mutlu edecektir.

DAS VE GÜÇ (DİRENÇ) KAZANIMI

     DAS basit savunma eğitim paketi olarak bilinmekte. Bu paketteki en büyük amaç dövüş anı simülasyonları hayal edilerek yapılmasıydı. Gerçekçiliğin maksimum seviyede olduğu bu yakın savunma eğitim paketinde hareketlerin uygulanabilir olması ve çok tekrar edilmesi en önemli gelişim yöntemiydi. Bir hareketin gerçekçiliği yansıtır halde çokça yapılması belirli bir düzeyde sportif faaliyet olarak da kişiye güç ve direnç kazandıracaktır. Güzel bir gelişim sözü olarak: “Tekrarlar sürdürülürken hareketi yapmanın vermiş olduğu acıyı hissetmeniz, gelişime başladığınız andır.” Bu DAS eğitiminde direnç ve güç kazanımındaki temel mantıktır. Bu temel mantık hem hareketlerin oturması hem de gelişmesi açısından oldukça faydalıdır. Refleksler çok tekrarla oluşur. Çok tekrar kişiyi geliştirir ve güçlendirir. Güçlü bir kişinin iyi reflekslerle kazanamayacağı mücadele yoktur.

GÜNCEL DÖNEMDE DAS

     Günümüz modern hayatlarında insanlar günlük sosyal hayatları ve iş hayatları arasında gelgitli bir yaşam sürdürmektedir. Koşuşturmacanın ve zaman kıtlığının yaşandığı bu dönemde yaşam tarzlarından kaynaklı olarak stres had safhadadır. Stres ile mücadele edilen yoğun tempolu iş ve eğitim hayatındaki kişiler için bir dövüş sanatı öğrenmek, bazen vakitsizlik bazen de stabil olan düzene ayak uyduramamaktan dolayı imkansız hale gelmektedir. DAS günümüz koşularında insanların iş, sosyal ve eğitim hayatları düşünülerek esnek çalışma şartlarında, hatta uzakta olanlar için uzaktan eğitim planıyla devreye girmiştir. DAS hızlı öğrenmek isteyen modern toplumlara ait bireylere amaca yönelik eğitim vermesiyle günümüze uygundur. Sosyal hayat içerisinde vakit bulamayan kişilerin ise online eğitim fırsatıyla eğitim alması veya eğitimlerinde süreklilik oluşu; DAS’ın bu döneme ait en uyumlu yakın savunma eğitim paketi olduğunun göstergesidir. Dövüş sporlarını yapmaktaki en büyük amaç bilgiyi öğrenmek ve öğrenilen bilgiyi vücuda yerleştirmek amacıyla dövüş sporlarındaki tekniklerin çok fazla tekrarıdır. Bu tekrarlar bireyin spor salonlarında ekstra vakit kaybederek sportif faaliyet yapmasına gerek kalmayacak düzeyde yoğundur. DAS mantık olarak günümüz modern toplumlarında az ya da çok herkesin bir sportif faaliyet yaptığını düşünerek, bilgiyi size verir ve sizden öğrenip uygulayabilecek kadar tekrar yapmanızı bekler. Teknoloji çağında yaşadığımız şu dönemde DAS kişilerin çalışma ve tekrar etme çabalarıyla maksimum seviyede öğrenilir ve uygulanır.

KİMLER DAS İLE İLGİLENMELİ ?

     DAS benim için basitlik ve basite indirgemek demektir. Adrenalin anında düşünmeden en kolay atağı, stratejik olarak başarı getirmesi amacı ile yapmak demektir. DAS kolaylıktır. Öğrenildiğinde unutulmayacak kadar kolay bir eğitim mantığı ile strateji verilir. Koordinasyon sıkıntısı çekerek kendini savunma sistemlerine uygun görmeyenler, kalabalık eğitim için bir arada olan gruplar, kolluk ve güvenlik güçleri, toplumda saldırıya uğrama ihtimali olan meslek dallarının muhatapları, art niyetle saldırıya uğrayan kadınlar, erkekler ve korkuları olan, özgüven kaybı yaşayan, kendini savunmak isteyen herkes DAS çalışmalarına iştirak etmelidir. DAS sizi yaşarken korkularınızdan arındıracak ve zor durumlarda hayata bağlayacak silahınızdır.

KİŞİSEL GELİŞİMDE DAS ETKİSİ

     DAS bir yakın savunma eğitim paketiyken nasıl olur da kişisel gelişime faydası olabilir? Bu soruyu duyar gibiyim ama kişisel gelişim zamanı en verimli şekilde kullanarak, en fazla bilgiyi elde ederek, en iyi şekilde bilgiyi hayata uygulayabilmek ve ilerlemek değil midir? Bilgiye ulaşmak ve öğrenmek, öğrenilen bilgiyi uygulayabilmek meşakkatli süreçlerdir. DAS bu meşakkatli süreçleri yaşayan günümüz insanlarına sunulmuş hem aktif hem de online öğrenilebilen bir yakın savunma paketi olarak, bu yoğun hayat temposunda en önemli rekreasyon faaliyeti değil midir? Cesaret, bireysel olarak kendini ifade edebilmek ve özgüven de kişisel gelişimin bence temelidir. Sayılan nitelikler olmadan elde edilecek gelişim ve öğrenimler beyninizde kalacak, sizi amaca götürmeyecek bilgi yığınından başka bir şey değildir. DAS sosyal hayat ve gündelik hayatta kişisel gelişim faaliyetleri dışında kişinin en büyük rekreasyon faaliyetidir. Bu faaliyet yakın savunma bilgisi ve becerisi kazanıldığında ise cesaret, özgüven ve kendini özgürce ifade etme becerisi ile kişisel gelişime anlam kazandırır. DAS size özgüven kazandırır, faaliyetleriyle daha fit olmanızı sağlar, öğrenirken sarf edeceğiniz dikkat ve azim sizi gündelik hayattaki streslerden uzaklaştırır. Kısacası DAS modern toplumların yoğun ve teknoloji ile iç içe olan insanları için bir fırsat eğitimidir.

WING TSUN VE DAS ARASINDAKİ BAĞLANTI

     1992 yılında Wing Tsun’a isteğim dışında aile bireylerinin baskısı ve spor yapmam için başlatıldım. Eğitmenlerimin ağabeylerim Yılmaz ve Korkmaz Şimşek olması benim Wing Tsun’dan biraz daha soğumama ve uzaklaşmama neden olmuştu o yıllarda. Biraz kilolu ve hantal bir çocuk olarak hızlı hareket etmek ve diğer insanlara ayak uydurmak benim için oldukça zordu. Çalıştığım grupta yaş olarak en küçük bendim. İstemsiz yapılan ve devamlılığı olan bu sistem zamanla artık beni çok iyi hale getirmişti. 2000 senesinden sonra asistanlık yaptığım dönemlerde Sigung Korkmaz Şimşek’in yurtdışı menşeili Wing Tsun organizasyonlarıyla yaşadığı adaletsizlik ve maddi sömürülere karşı direnişine şahit oldum. Bu dönemde kopukluk yaşayan liyakatsiz bir sürü asistanın liderlik için birbiriyle savaştığını gördüm. Zaman geçip yaptığım işte profesyonelleştikçe özgüven oranımda inanılmaz bir yükselme oldu. Girdiğim mücadelelerde kolaylıkla başarı sağlıyor her yıl gücümdeki artışı sanki damarlarımda hissediyordum. 2006-2015 belki de darbe almak ve mücadele edebilmek uğruna en çok gayret sarfettiğim yıllardı. Darbe almak ve antrenmanda acıya dayanamayana kadar çalışmak, hem zihnimi boşaltıyor hem de beni geliştiriyordu. Şimdi ise zirvede olmanın tadını çıkarıyorum. Kaç yıl daha zirvede olabilirim bilmiyorum, çok uzun süreceğini de düşünmüyorum ama içimde şu an bile yanardağlar patladığını hissediyorum. İçimdeki öfkeyi tutmak biraz zor olsa da, gücü ve saldırı kontrolünü, kontrol etme güdüsünü şurada bir kaç yıldır kazandığımı düşünüyorum. Antrenman yaparken, herkesin en az benim kadar iyi hatta benden daha iyi olma ihtimalini düşünmek hep daha çok antrenman yapma isteğimi tetikledi. Sonunda zirvedeydim. Saygı duyulan, küçük yaştan itibaren tek bir branşta uzmanlaşmış, her gün antrenman yapmış ve hayatını bu antrenmanlarla kazanç sağlayarak idame ettiren bir birey olarak bir çok insanın olmak istediği yerdeydim. Çok iyi olmaktaki sır çok çalışmam mıydı ? Yoksa yaptığım sistem olan Wing Tsun muydu ? Yoksa eğitmenim olan Sigung Korkmaz Şimşek miydi ? Çok çalışmak belki başarılı olmamdaki temel nedenlerden biriydi. Zor bir sistemdi Wing Tsun. Her şeyden önce sistem için zeki olmanız gerekmekteydi. Çok dile getirilmese de iyi Wing Tsun yapabilmenin esas yolu önce zekadan geçmekte. Algı, hissedebilme, zamanlama ve koordinasyon beyin ve düşünce sistemiyle bağlantılı diye düşünüyorum. Çok tekrar yapmak yaptığım hareketlerin reflekse oturmasını sağlarken, bende varolan gücün yatay eksenli uzun süre düşmeyen devamlılığa neden oldu. Düşük nabız, kontrol edilebilir kas yorgunluğu, ve alışkın olunan devamlılıkla yorgunlukla mücadele; kas kütlemin direncini kazandırmıştı bana. Esnek ve elastik şov hareketleri yapamasam da, Wing Tsun tekniklerinde ister istemez gelişmiş ve ileri düzeyde refleks kazanmıştım. Wing Tsun benim için başlarda sevmediğim, daha sonra yaşam kaynağım haline gelmiş bir dövüş sistemi oldu. Meşakkatli uğraşlar ve hareketlerindeki ekonomikliği benim için her zaman vazgeçilmez oldu. Sistem benim için yapılmış bir sanat eseriydi resmen. Tabi bu cümleleri kurarken dövüşmekten uzak, tabirle şempanze gibi hareketler yapan, güçten koordinasyondan gerçek hayattan kopuk tahta adamla oyun oynayanları, bıçaklarla halay çekenleri kastetmiyorum. Dövüşebilmek, savaşabilmek tüm dövüş sanatları için aynı anlamı taşır. Günümüzde Wing Tsun öyle bir hale büründü ki uygulayıcı sayısı oldukça az. Liyakatten uzaklaşmaya başladı. Bunun en büyük nedenlerden biri eskiden insanlar dövüşebilmek için Wing Tsun yapardı şimdi ise insanlar sosyal medyada popüler olup para kazanabilmek için Wing Tsun yapmakta. Çıkar çatısı altında birleşen, para kazanma güdüsü barındıran çürümüş yapıları Wing Tsun olarak algılamam ve anmam, kendime ve yaptığım sisteme hakaret olur. Başarılı olmamdaki nedenlerden biri de, dövüşebilmek için yapılacak bana göre benim yolum diyebileceğim Wing Tsun yapmamdı. Sigung Korkmaz Şimşek disiplini ile nam salmış, ciddiyeti ve çalışma disiplini ile ünlenmiş, teknik ayrıntının diğer adıdır. Tarafından takdir almak öyle kolay değildir, kardeşi olsanız bile. Yıllar geçse bile hâlâ bir çok konuda Wing Tsun açısından geliştiren sert eleştirilerine maruz kalmak ise kardeşi olmanın bedeli olsa gerek. Zor beğenmesi ve bir şeyleri mükemmel olana kadar çalıştırması sağlam temel inşa edilmesine neden oluyor. Sağlam temeli olan kişinin gelişimi çok zor değildir. Asıl olan temelin oturması, mantığı ve disiplini algılayabilmektir. Bir çok faaliyet gösteren global organizasyon yöneticileri Sigung Korkmaz Şimşek’in öğrencilerindendir. Onların yaptığı Wing Tsun kalitesi sonradan tanıştıkları eğitmenleri değil onlara mantığı ve disiplini veren eğitmenin kalitesidir. Geçmişte aldıkları kaliteli eğitimin ekmeğini yemeye çalışan eğitmenlerin bile başarısında Sigung Korkmaz Şimşek’in eğitimde katı kural ve disiplini etkilidir. IKWTS (International Korkmaz Şimşek Wing Tsun Style) uygulanabilen ve disiplinle devam edilebilen Wing Tsun organizasyonudur. Ben halen bu organizasyonda yönetici ve lider eğitmen olarak görevimi yerine getirmekteyim. Her branşa DAS olarak eşit mesafedeyiz desek de, dövüş anında uyguladığımız her yakın savunma hareketindeki mantık ve strateji, belki de yıllardır bize kazandırılan IKWTS WING TSUN mantığı ve stratejisidir. Yaptığımız şey vakti olmayanlar için geleneksellikten uzak, zor kombinasyonların olmadığı basit uygulanabilir bir yakın savunma sanatı paketi olsa da, atak, savunma ve stratejide temelde IKWTS WING TSUN mantığı yattığını ifade edebilirim. Kısaca IKWTS WING TSUN’un kişiselleştirilmiş kısa bir özeti gibidir DAS.