GENEL TANIM

kickbox-001

Kick boks sporu Karete ve Muay Thai sporunun birleşiminden doğmuş, teknik ve güce dayalı olan bir spordur. Yumruk, tekme, diz ve sınırlı clinch uygulamalarının bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur. Kick Box, en sert sporlar arasında yer alır. Güce dayalı olan bu sporda tekniği ne kadar iyi öğrenir ve gücünüzü o teknik üzerinde yoğunlaştırırsanız o kadar başarı sağlamanız mümkün olacaktır.

Kick boks antremanlarında eldiven, kask ve dişlik gibi malzemelerin kullanımı zorunludur. Bu sporda uzmanlaşmak isteyenler için iyi bir kondisyona sahip olmak ve eğitmenlerin söylediklerini harfiyen yerine getirmek önemlidir. İlk antremanlar kondisyon çalışmakla geçer. Sonrasında teknik ve taktik antrenmanlara geçilir. Tekme, yumruk, diz ve dirsek darbeleri zaman içerisinde sporcuya öğretilir. Gardını nasıl ve hangi durumlarda alması gerektiği anlatılır. Kick-Boks’un saldırı ve savunmanın aynı konsantrasyon ve aynı dozajdala yapılması gerektiği uygulamalı olarak gösterilir.

Kick Boks müsabakaları genel olarak 3 ana disiplin başlığı altında yapılır. Bunlar Semi Contact, Light Contact ve Full Contact’dır.

SEMI CONTACT

Bu uygulamada darbe rakibe temas gerçeklestirildigi an durdurulur bu da yaklasik bir santim vuruştur. Yani vuruştan itibaren bir santim sonra vuruş durdurulmalidir. Bu sistemde de puan kaybetme vardır. Müsabakalar 2şer dakikadan 3 raunddur. Puanlama sistemiyle kazanan belli olur. Başın üstü, sırt ve boyun vurulması yasak bölgelerdir. Yetişkin erkeklerde 57 kilodan 94+ kiloya kadar, yetişkin bayanlarda ise 50 kilodan 70+ kiloya kadar sikletler mevcuttur. Gençler ve minikler için hem sikletler hem müsabaka talimatnamesi çeşitli değişiklikler gösterir.

LIGHT CONTACT

Yetişkin erkek ve bayanlarda siklet durumları Semi Contact disipliniyle aynıdır. Müsabakalar 2 şer dakikadan 3 raunttur. Semi Contact’ dan farklı olarak sadece hız ve tekniğe bağlı değildir, aynı zamanda yüksek güç ve dayanıklılık da barındırır. Maç puanlama yahut nakavt ile son bulabilir, genelde durdurulmaz. Tekniklerde kontrol gereklidir ve nokta vurusu esas alinir.
Hedefe vardigi an durması gerekir ve bu basarildigi zaman puan alinir. Temas gerçekleşirse (rakibin hatasi hariç) puan kaybedilir.

FULL CONTACT

Adından da anlaşılacağı üzere bu disiplinde vuruşlar tamamen serbesttir ve rakiple dişe diş bir mücadeleye girilir. Yani tam anlamiyla serbest dövüştür, rakip yere düşse dahi vurulabilir. Genellikle para ödülü olan profesyonel maçlar yapılır. Bu disiplinde kullanılan kurallar K1 profesyonel liginde kullanılan kurallara eşdeğerdir.

KICK BOKS’ UN FAYDALARI

  • Vücudun tüm kaslarını çalıştırır.
  • Strese karşı çok olumlu etkileri vardır.
  • Yüksek kalori harcatır ve esnekliği artırır.
  • El, göz, ayak koodinasyonunu ve uyumunu geliştirir.
  • Mutluluk hormınunun (Endorfin) salgılanmasına neden olur, bu sayede antreman sonrası kişi kendini iyi hisseder olur.
  • Terleme sayesinde vücuttan toksinlerin atılması yardımcı olur.
  • Reflekslerin gelişmesi için birebirdir.
kickbox-003