IKWTS (International Korkmaz Şimşek Wing Tsun Style ) Organizasyon olarak Dai Sifu Korkmaz Şimşek tarafından 2007 yılında kurulmuştur.Türkiye’de kurulan ve faaliyet gösteren en büyük Wing Tsun organizasyonudur.IKWTS Kurucusu ve baş antrönörü olan Korkmaz Şimşek’e bağlı olarak Türkiye’nin bir çok şehrinde birçok eğitmen IKWTS bünyesinde Wing Tsun eğitmenliği yapmaktadır. Tüm IKWTS eğitmenlerine Dai Sifu Korkmaz Şimşek’in baş asistanı ve kardeşi olan Sifu Sönmez Şimşek liderlik etmektedir.

dai-sifu-korkmaz-ikwts-3

IKWTS Wing Tsun dışarıda sosyal yaşam içerisinde kişinin saldırıya uğrayıp zor durumda kaldığı anda mücadele olarak Wing Tsun tekniklerinin temel alındığı eğitim tarzı ile içine düşünülen zor durumdan kurtulabilmek amacı ile temel dövüş eğitimi ve stratejisi hakkında kişiyi tecrube sahibi kılar. IKWTS çatısı altında Wing Tsun eğitimi sistematik olarak öğretilmektedir.Yani sizden daha önce derse başlamış bir kişinin 5. antrenmanı ile sizin 5. antrenman konunuz aynıdır. Kişilere verilen eğitim programları seviyelere göre ayrılmıştır. 1. Seviyeden 12. Seviyeye kadar öğrenci düzeyi bulunmaktadır.Eğitim süreci içerisinde her düzey için 3 ay eğitim alınır.(3 aylık standart seminer süresi haftada 2 günlük Wing Tsun üyeliği içindir.Süreç yapılan ders saatine göre değişiklik gösterebilir.) 3 aylık periyodik eğitim sonunda seminerlere (ve sınava) yer verilir.

Seminerler 3 ay eğitim gören öğrencinin hem eğitimi hemde eğitim kalitesinin sınanması açısından muhteşem bir gelişim aracı olarak IKWTS çatısı altında Dai Sifu Korkmaz Şimşek ve Sifu Sönmez Şimşek nezaretinde yapılmaktadır.Seminer sonunda başarılı olan öğrenciler bir üst düzeyi çalışmaya hak kazanır. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde bulunan birçok IKWTS Okulunda Dai Sifu Korkmaz Şimşek ve Sifu Sönmez Şimşek nezaretinde eğitim seminerleri düzenlenmektedir.Bu sayede farklı bölgelerdeki eğitmenlerde gelişim elde ederek öğrenim hayatlarına devam etmektedirler.IKWTS Çatısı altında kişi grup lideri olabilmek için baş eğitmeninin ona vereceği konu üzerine hazırlayacağı tez ile 8.öğrenci düzeyini tamamladıktan sonra gireceği eğitmen sınavını geçmesi dahilinde ancak yönetici yani Sihing (ağabey) ünvanı almayı hakeder.8.öğrenci düzeyini bitirmiş yeni eğitmen olmuş bir Sihing 1 – 4 eğitmenlik belgesi ile onure edilir.

1989 yılından beri Wing Tsun hayatınıı sürdüren Dai Sifu Korkmaz Şimşek eğitim verdiği süreç içerisinde kazanmış olduğu tecrube ile IKWTS çatısı altında kendi öğretim tarzı ile Wing Tsun eğitimine ayrı bir soluk kazandırmış yeni bir çığır açmıştır. Yetiştirdiği eğitmenler vasıtası ile tüm Türkiye’de Dai Sifu Korkmaz Şimşek’e bağlı binlerce Wing Tsun öğrencisi bulunmaktadır. IKWTS çatısı altında eğitim gören Wing Tsun öğrencileri kişisel savunma eğitiminin kavranması ve uygulanması amacı ile minumum 6 ay eğitim sürecinden geçmelidir.(Bu süreç kişinin yeteneğine ve yapacağı antrenman miktarı ve alacağı ders saatine göre değişiklik gösterebilir.) Minumum yapılan 6 ay ile 1 yıl arası süren eğitim süreci sonunda kişi dışarıda uğrayacağı saldırılara karşı kendini ancak savunabilecek duruma gelecektir. Farklı eğitim tarzı ile bu sürecin kısalması çoğu durumda mümkün değildir. Dai Sifu Korkmaz Şimşek Öğrenilen hareketlerin koordineli bir şekilde beyincik tarafından algılanıp reflekse dönüşebilmesi için gereken minumum sürecin bu olduğuna inanmaktadır.

Wing Tsun eğitimine başlamak için ayrı kur yada yeni bir grup açılmasını beklemeye gerek yoktur.Onlarca yıldır faaliyet gösteren eğitim merkezlerimizde her daim Wing Tsun eğitimi almaya başlayabilirsiniz.Eğitimler aynı seviyede olan kişilerin küçük gruplar halinde ayrılması ve programlanması ile sürdürüldüğü için katılım tarihi hakkında karar verdiğiniz anda eğitime başlayabilirsiniz. Eğitime başlamak isteyen kişilerin yaş yada fiziksel görünüşlerinin yada esnekliklerinin bir önemi yoktur.
IKWTS Okullarında okul çalışma ciddiyetini korumak amacı ile antrenmanlarda resmi IKWTS Wing Tsun kıyafetlerini kullanmanız gerekmektedir.Kıyafetleri katılmış olduğunuz grubun liderinden isteyerek ücreti mukabilinde temin edebilirsiniz.IKWTS Okullarında verilen eğitimler aynı zamanda fit bir vücuda sahip olacak kadar iyi bir kondüsyon çalışmasınada sahiptir.Ayrıca fitness yapmanıza gerek kalmayacak kadar spor faaliyetide Wing Tsun antrenmanları ile yerine getirmiş olursunuz.
IKWTS çatısı altında eğitmen olduğunu iddia eden herkesten lütfen Dai Sifu Korkmaz Şimşek imzalı resmi eğitmen belgelerini muhakkak sorunuz.Eğitime başlamak ve antrenman adresleri,saatlari,ücretleri ve katılım hakkında aklınıza takılan soruların cevaplanması için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

Korkmaz Şimsek’in günluk hayatta silaha dönüşebilecek herşey ile savunmayı amaçlayan sisteminde temel amaç zarar görmeden saldırıdan kurtulabilmektir. Başlangıç düzeyinde 60 cm boyunda bambu sopaların kullanildigi,ileriki dönemlerde ise daha uzun ve daha kısa sopaların kullanım egitiminin verildigi sistem içerisinde silaha dönüşebilecek (kredi kartı ,anahtar ,kalem vs.) herşey savunma amaçlı kullanilabilir. IKEWS Sistemini her yaştan herkes yapabilir. Sistem antrenmanlarında yapılan hareketler Cardio Antrenmanı olarak çok etkilidir. Kişisel özgüven için bire bir olan sistem aynı zamanda fit bir vücut icin ideal bir spordur. IKEWS Sistemi yakın mesafe icerisinde silahlı mücadele eğitimi almak isteyen özel güvenlik birimleri ve güvenlik gücleri icin vazgeçilmez teknik zenginliklerle dolu bir sistemdir. En önemli özelligi ise mücadele anında basit kullanılabilirliğidir.

“Esckima” veya “Escrima”, Filipino Martial Arts sopa ve kılıç mücadelesini vurgulamak amacıyla farklı bir dövüş sanatı eğitim sınıfı anlamına gelir. Bu terim İspanyolca kelime olan eskrim terimidir. (“Esgrima” ‘dan kaynaklanan dövüş sanatıdır.)

Filipinlerde Escrima, Arnis, Kali, De Mano ve FMA sistemleri olarakta yayılmaktadır. Birçok isim altında dünyada farklı birçok okul vardır. Ancak Ülke daha yaygın olarak kullanılan ve ismi Filipin Kılıcı olarak bilinen “Kali” terimini kullanmayı daha çok tercih etmektedir. (Kali filipin kılıcı olan “Kalis” kelimesinden gelmektedir.) FMA (Filipin Martial Arts) içerisinde öğretilen bu silahlı eğitim önceleri sadece köylülerin birbirine karşı savunması ve köyler arası mücadelelerde işe yaraması amacıyla öğrenilmekteydi. Daha sonra sistematize edildikten sonra savaş anında etkisi görülmeye başlandı.

Escrima’nın birçok çeşidi vardır ve yaşadığımız yüzyıl içerisinde yapısını güncelliyerek yeni bir platform’a taşınmıştır. Birçok kişi bu sistemi stress atmak için yaparken yine bir çok kişi şov amaçlı öğrenmektedir. Fakat gerçek olan bir şey vardır ki oda sistemin gerçekten dışarda mücadele anında uygulandığında çok etkili olduğudur. Geçmiş tarihlerde Escrima güncel olmadan evvel aynı zamanda içerisinde bitkisel otlar ile tedavi , verilen zararların giderilmesi hususunda sağlık eğitimi ve alınan darbelerin acısını giderici masaj eğitiminide içerisinde barındırmaktaydı. Fakat günümüze sadece mücadele hususundaki sistematik bilgi gelişerek gelmesine rağmen teorik bilgileri tarih içerisinde kaybolmuştur.

IKEWS Silahlı mücadele sanatının muhatabı kişiler Escrima Sopası, Kısa Sopa, Kubotan, Bıçak ve Kısa Kılıç (Pala) kullanımında profesyoneldir. Yürütülen mantık ve Dövüş içeriği silah ne olursa olsun bir FMA yada Escrima uygulayıcısı tarafından yabancılık çekilmeden kullanılacaktır. Escrima Güney Mindanao’da müslümanlar tarafından Kali Sanat Formu niteliği kazanmıştır. Endonezya’da ise Escrima uygulayıcıları tarafından ayrı bir yapıya bürünmüş adına ise Escrim Style denilmiştir. Filipino Martial Arts sayesinde çağdaş ustalardan Dan Inosanto ile Hollywood filmlerinde bir artış görüldü. Jose Villasin, Cacoy Canete, Elmer Ybanez Tony Diego, Teofilo Velez, Richard Bustillo, Edgar Sulite, Leo Gaje, Armando P. Angeles, Leo Giron Mike Inay Ernesto Presas, Remy Presas ,Angel Cabales bu ustalardan bazılarıdır. Escrima Sopaları ucuz tahta yerine sahlam bambu yada kırılma riski olmayan sağlam ağaçlardan yapılmalıdır.Kırıldığında yada darbelerde kıymık bırakan sopalar Escrima çalışması için tercih edilmemelidir.

Escrima sopaları IKEWS olarak tavsiyemiz çalışma için en rahat kullanım uzunluğu 55 cm ile 61 cm’dir.Kalınlığı ise yaklaşık olarak 2 parmak kalınlığında olmalıdır.Uzun Sopalarda ise uzunluk çalışma proğramlarına göre 96 cm ile 200 cm arası değişiklik gösterir.Uzun sopalarda sopa kalınlığı ortalama 4 parmak kalınlığında olması tavsiye edilir.

Escrima’nın geçmişi küçük gruplar arasındaki mücadeleler yüzünden çıktığı için geçmişte sistematik bir bilgi haline gelememiştir.İleriki dönemlerde ise birçok Escrima yorumcusu tarafından temel vuruşlar esas alınrak farklı şekillerde yorumlanmıştır. IKEWS ise Wing Tsun ustası olan Dai Sifu Korkmaz Şimşek’in Escrima sanatını kendi yorumlaması ile oluşmuştur.
Filipinlerde 1521 Ferdinand Magellan Savaşı yılında gerçekleşen savaşlarda birçok Escrimadorun sopalar ile savaştığı , İspanyollar ve Portekizlilere karşı Escrima sayesinde savaşın önemli dönemlerinde ağır darbeler verildiği efsane olarak dilden dile dolaşmaktadır. Birçok İspanyol ve Portekizli komutanın cansız bedenleri üzerinde Escrima Sopaları ile verilmiş darbelere rastlandı.

İspanyolların savaş stratejileri beden yapıları dövüş tarzları Escrimadorların zaman içerisinde Escrimayı farklı uygulamalarını sağlamış buda sistemin dışarısı ve gerçek hayatta dahada uygulanabilir hale getirmiştir. FMA’nın sadece ispanyollardan değil çin savunma sanatlarından Kung Fu’nun tüm dallarından etkilecerek gelişimini sürdürdüğü tarihçiler tarafından bildirilmektedir.Tai Chi ve Wing Tsun sistemde bulunan çift bıçak kullanımına karşı Escrima teknikleri içerisinde eğitimler verildiği bilinmektedir.

IKEWS sayesinde ise Escrima sistem gelişimini devam ettirmektedir.Günümüzde Silahlı mücadelede kullanılan silahlar ateşli sailahlar haline dönüşmüştür.IKEWS öğretileri ile yakın mesafede ateşli silahlara karşı mücadele sistematik olarak öğretilmektedir.