GENEL TANIM

Boot Camp askeri eğitim çalışmalarından ilham alınarak geliştirilmiş yeni bir fitness grup eğitim çalışmasıdır. Temeli askeri disipline dayanan bu çalışma ile gruba dahil olan en zayıf kişi kısa süre içerisinde takım lideri sayesinde en güçlü kişi ile eşit seviyeye gelerek gelişimini tamamlamış olur. Uygulayan kişileri kısa zamanda fit bir görünüme kavuşturan, pek çok unsuru bünyesinde taşıyan hem açık alanda hemde kapalı mekanlarda uygulanabilen özel bir antrenman programıdır.

Bootcamp antremanlarında çok sıkı disiplinle yapılmaktadır. Tüm öğrenciler bu disipline uymak zorundadır. Gruba dahil olan kişiler çok kısa bir süre içerisinde istedikleri formu yakalamış olurlar. Spor salonlarının stüdyoları, parklar, ormanlar, sahil, kısaca her yer spor alanı, her hava koşulu bir etken sayılır ve eğitimin etkisini arttırmaktadır.
Rope-Work

Bootcamp ismi nereden geliyor?

Bootcamp; boot: çizme ve camp: kamp terimlerinden oluşmakta ve askeri disiplini temsil etmektedir.

Kimler Boot Camp yapabilir?

Her hangi bir kalp sağlığı ve iskelet sistemi problemi olmayan herkes bu antrenmanlara katılabilir. Antremanlar yüksek yoğunlukta ve tempolu geçtiği için 160-180 seviyelerine çıkabilmektedir. Son yıllarda birçok ülkede kurumsal işletmeler şirket çalışanlarının ilişkilerini güçlendirmek, dayanışmayı arttırmak adına ve zor durumlarda personellerinin daha doğru kararlar verebilmesini sağlamak için bu antrenmanları çalışanlarına uygulatmayı tercih etmektedir.

Boot camp egzersizlerinin diğer egzersiz metodlarından farkı nedir?

Boot camp kendi vücut ağırlığınızı kullanarak yada az sayıda alet kullanarak her yerde yapılabilecek egzersizlerdir. Bu egzersizlerin uygulanması için herhangi bir spor salonuna veya büyük pahalı ekipmanlara ihtiyaç yoktur. Evinizde, odanızda, işyerinizin ofisinde yani heryerde bu egzersizleri uygulayabilirsiniz.

Hareketler oldukça doğadır.
Bu hareketler, bütün atlama hareketleri, Sıçrama ve koşma hareketleri, itme, çekme, çömelme, adım atma ve fırlatma hareketleridir.

Boot Camp’in Faydaları Nelerdir:

  • Yüksek kalori harcayan antremanları sayesinde yağ yakımı sağlanır ve istenmeyen kilolardan kurtulmak isteyen bireylerde olumlu sonuçlar gözlenir.
  • Kas kütlesinin artmasını sağlayarak fit bir görüntüye sahip olmanıza yardımcı olur.
  • Kondisyonunuzun artmasını sağlar, günlük hayatınızdaki işleri yaparken daha az yorulursunuz, yaşam kaliteniz artar.
  • Koordinasyonunuz artar, daha önce karmaşık ve zor gelebilen fiziksel aktiviteleri daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz.
  • Reflekslerinizin güçlenmesine ve hareketlere verdiğiniz tepki sürelerinin azalmasına yardımcı olur
  • Dayanıklılığınızın artırır, belirli bir zorluk derecesindeki fiziksel aktiviteleri daha fazla uygulayabilirsiniz.
  • Aerobik kapasitenizi artırır. Kalp kasının daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
  • Eğlenceli antrenmanlarla kendinizi daha sosyal hissetmenizi sağlar.
  • Kişinin kendini daha mutlu hissetmesini sağlar.
Tüm bu çalışmaların yanında mutlaka düzgün bir beslenme ve dinlenme çabuk sonuç alabilmek için çok önemlidir.